بالاخره پس از چند سال کارکردن در دانشگاه آزاد اسلامی، حوزه‌ی سامانه‌ی پژوهشیار، هفته گذشته از تمامی وظایف خود به‌عنوان مدیر دبیرخانه پایش آزاد دانشگاه آزاد اسلامی استعفا دادم. روز چهارشنبه مورخ 13/10/1402 آخرین روز کاری من در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد بود. بسیار سریع با استعفای من موافقت شد.

اینکه چرا من از مسئولیت خود در دانشگاه آزاد استعفا دادم، از نظر خودم دلایل زیادی دارد. اگر از نظر خودم بخواهم انگیزه ادامه فعالیت در یک حوزه کاری را بیان کنم، می‌توانم موارد زیر را بیان کنم

•  اشتیاق یادگیری مهارت‌های جدید
  •  محیط کاری خوب
  •  درآمد مالی مناسب

اگر محیطی وجود داشته باشد که هر سه این موارد را با هم داشته باشد، یک بهشت برین است. ولی شاید اگر یکی از موارد بالا هم آن‌قدر پررنگ باشند، به‌اندازه کافی به من انگیزه می‌دهد.

از بدو آغاز فعالیت خودم در دانشگاه آزاد اشتیاق یادگیری در من بسیار عمیق بود و هنوز میل بسیار زیادی به یادگیری در خودم می‌بینم.

دیدگاه من در طول دوران تحصیلم در دانشگاه یک دیدگاه نظری صرف بود. به نظر من همه چیز صرفاً در فرمول و روابط ریاضی خلاصه می‌شد. این دیدگاه تا حد زیادی اعتیادآور است. چون انسان ناخودآگاه به یک آرمان‌گرا تبدیل می‌شود. ولی دوران تحصیل من در رشته فیزیک یک دستاورد بسیار عالی برای من داشت. به قول استاد بزرگم، جناب آقای دکتر سپنجی (خدا به ایشان سلامت و عمر باعزت عنایت کند): ما فارغ‌التحصیلان رشته فیزیک، خیلی چیزها آموخته‌ایم، فقط نمی‌دانم که دقیقاً چه چیز آموخته‌ایم.

ایشان تأکید داشتند اینکه ما فیزیک خوانده‌ایم، نباید به این معنی باشد که صرفاً باید در حوزه فیزیک به دنبال کسب‌وکار باشیم. ایشان تأکید داشتند که ما باید پتانسیل و توانایی‌های خود را بیابیم و آن‌ها را در حوزه‌های گوناگون بکار ببریم.

در کار جدیدی که به آن مشغول بودم، تلاش کردم از منطقی که در فیزیک آموزش‌دیده بودم. اینکه موارد با جزئیات بررسی کنم. تلاش کنم جواب گوناگون یک قضیه را پیدا کنم و به دنبال راه‌حل‌های گوناگون برای مسائل باشم. همچنین باید به طور مستمر به ارزیابی پاسخ مسائل بپردازم و همواره راهی برای بهبود سیستم پیدا کنم. اینکه چه حد در انجام این کارها موفق بودم، باید توسط سایرین قضاوت شود.

تلاش کردم در برخورد با بسیاری از اطرافیانم، صرف‌نظر از پست سازمانی آن‌ها، اگر مورد مثبتی را در آن‌ها پیدا کنم، آن را موضوع را از بیاموزم.

بیشترین موردی که آن اشتیاق به خرج دادم، به نحوه مدیریت سایت و سامانه مربوط بود. در اوایل ایمان داشتم کاری که انجام می‌دهم می‌تواند به تحول اساسی در نظام آموزش عالی کشور منجر شود. چیزی که هنوز هم به آن اعتقاد دارم. اعتقاد دارم تمامی مراکز تحقیقاتی نیازمند طراحی روندهایی کارآمد برای مدیریت امور آموزشی و پژوهشی خود هستند.

استفاده از ابزارهای مفید آنلاین، مانند آنچه که ما در سامانه‌ی پژوهشیار دانشگاه آزاد اسلامی انجام دادیم، تجربه بسیار موفقی است.

در طول فعالیت در قسمت پشتیبانی پژوهشیار، هرروزه با تعدادی از اساتید هیئت‌علمی و دانشجویان برخورد داشتم. تلاشم همواره بر این بوده است که با صبر و حوصله، بهترین راهنمایی‌ها را به این اشخاص ارائه بدهم. البته زمان‌هایی بود که به دلیل فشار زیاد کار و خستگی، کنترل اعصاب خود را از دست می‌دادم. از تمامی این افراد عذرخواهی می‌کنم.

به هر دلیلی، ادامه فعالیت من به‌عنوان مدیر دبیرخانه پایش امکان‌پذیر نبود. به همین دلیل از سمت خود استعفا دادم تا وارد دنیای جدید بشوم و تجربه‌های جدیدی کسب کنم.

باید از دانشگاه آزاد اسلامی که به من این شانس را داد که بتوانم تجربیات جدید کسب کنم تشکر کنم. همچنین از تمامی کارکنان سابقم که مدیریت آن‌ها را برعهده داشتم تشکر و قدردانی کنم.

استعفا از دانشگاه آزاد

راهکار صرفه جویی در هزینه‌های دانشجویی: دسترسی رایگان به PDF کتاب‌های دانشگاهی

تاخیر در اعلام نتایج کنکور؛ چالش جدی برای آموزش عالی

دانشگاه ,آزاد ,موارد ,فیزیک ,کاری ,فعالیت ,دانشگاه آزاد ,آزاد اسلامی ,تأکید داشتند ,اعتقاد دارم ,ادامه فعالیت
مشخصات
آخرین جستجو ها